A történeti Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye papi névtára
A történeti Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye papi névtára
A történeti Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye papi névtárának publikálása nem valósulhatott volna meg Bendász István (1903-1991) hitvalló görögkatolikus pap, egyháztörténész gyűjtőszenvedélye és munkássága nélkül. A névtár elkészítéséhez használt adatlapok összeállítását 1943-ban kezdte meg. A családja rejtegette azokat, amíg ő a Szovjetunió egyik lágerében raboskodott hitvalló magatartása miatt, majd szabadulása után titokban tovább gyűjötte a görögkatolikus papok életrajzi adatait. Halála után fia, a szintén görögkatolikus pap és egyháztörténész, Bendász Dániel őrizte és bővítette tovább a gyűjteményt.
A 7517 adatlapból, más néven "kutyanyelvből" álló gyűjtemény 2019 után került a beregszászi Bendász István Görögkatolikus Könyvtár és Levéltárba. Ekkor kezdődött el az a munkafolyamat, mely az adatlapok feldolgozását és biogrammokká átalakítását foglalta magába. Ezáltal vált teljessé Bendász István 80 évvel ezelőtt megkezdett munkája. Az így elkészült kötet a legkorábbi időktől 1949-ig tartalmazza a görögkatolikusok egykor élt és szolgált papjainka életrajzait.
A történeti Munkácsi Egyházmegye 1771-től 13 vármegye görögkatolikusait foglalta magába. A görögkatolikusok ősei azonban már jóval az unió (1646) előtt jelen voltak a Kárpát-medencében. Az évszázadok folyamán a görögkatolikus papok és családjaik együtt éltek a hívekkel, szolgálták őket, és keresték a megoldásokat az aktuális kihívásokra.
A gyűjtemény hasznos lehet mindazok számára, akik rokoni szállal kötődnek az egyházmegye egykori papcsaládjaihoz, vagy tudományos kutatás céljára szeretnék használni azt.